2009. november 18 Pokolgép

 2009.12.01. 12:41

Az adással nem volt semmi gond

1) Pokolgép – A jel (Totális metál)

2) Pokolgép – Gépinduló (Totális metál)

3) Pokolgép – A tűz (Totális metál)


 

Pokolgép


A Pokolgép az 1980-as évek elején alakult magyar heavy metal együttes.


Az 1980as évek eseményei:

  • január 19. – Jenson Button brit autóversenyző születése, Formula–1-es pilóta

  • március 27. – Összedőlt a norvég Alexander Kielland olajplatform

  • május 18. – Kitör a Mount St. Helens vulkán

  • június 3. – Egyhetes űrutazás után visszatér a Földre Farkas Bertalan magyar asztronauta

  • július 19. – Megkezdődnek a XXII. olimpiai játékok Moszkvában

  • október 29. – Budapesten, az Örs vezér terén felavatják az ország első, nyugati stílusú üzletközpontját, a Sugárt.

  • november 4. – Ronald Reagan győz az amerikai elnökválasztáson

Külföldi zenei albumok 1980-ból:

  • ABBA: Super Trouper

  • AC/DC: Back in Black

  • David Bowie: Scary Monsters (and Super Creeps)

  • Iron Maiden: Iron Maiden

  • Motörhead: Ace of Spades

  • Queen: The Game

  • Queen: Flash Gordon

  • U2: Boy

  • Black Sabbath: Heaven And Hell


A Pokolgép együttes nevéhez köthető az első magyar heavy metal album, az 1986-ban megjelent Totális metál. A Kukovecz Gábor gitáros és Paksi Endre basszusgitáros által alapított zenekar Kalapács József énekessel az évtized második felében a legnépszerűbb heavy metal együttes volt Magyarországon.


4) Pokolgép – Ítélet helyett (Pokoli Színjáték)

5) Pokolgép – Tisztítótűz (Pokoli Színjáték)

6) Pokolgép – Itt és most (Éjszakai bevetés)


A zenekart Kukovecz Gábor, Paksi Endre és Varga Tibor alapította. Egyik budapesti koncertjük után sétált oda a zenekarhoz Kalapács József, hogy szívesen énekelne a csapatban. Az együttesnek rögtön két frontembere is lett, mivel Kalapáccsal együtt egy másik énekes, Németh László is érkezett. 1982 decemberében vették fel a Pokolgép nevet

A nyolctagú zenekar egyfajta rock-cirkuszként működött a színpadon. A koncertek intrójaként a Carmina Burana nyitányát használták. Országos ismertséget az 1983-as televíziós Ki mit tud? vetélkedő hozott nekik.


7) Pokolgép – Tépett madár (Éjszakai bevetés)

8) Pokolgép – Szabadság szárnyain (Metál az ész)

9) Pokolgép – Indulj! (Metál az ész)


A magyar lemezpiacon akkor egyeduralkodó állami lemezkiadó, a Hungaroton megpróbálta rávenni a Pokolgépet, hogy heavy metal helyett eladhatóbb rock zenével próbálkozzanak. A rövid kaland után a Pokolgép visszatért a heavy metalhoz, Varga Tibor pedig távozott. Később Paksi Endre is kilépett. Az új basszusgitáros Pazdera György lett. A másodgitáros posztjára Kukovecz Gábor mellé 1984-ben érkezett Nagyfi László. Az akkori legnépszerűbb magyar hard rock zenekarok, mint az Omega, a P. Mobil és a P. Box előtt játszottak, majd a Motörhead első budapesti fellépésének előzenekara voltak.


10) Pokolgép – Metál az ész (Koncertalbum) (0:32)

11) Pokolgép – Vallomás (Koncertalbum)

12) Pokolgép – Aki másképp él (Adj új erőt)


A nagylemez kiadása elől addig mereven elzárkózó Hungarotont a Pokolgép rohamléptekben növekvő népszerűsége és Nagy Feró segítő gyámkodása győzte meg. A Totális metál címen megjelent album hatalmas siker lett. Nemcsak a nagyvilágban, de akkor már a vasfüggöny mögé zárt Magyarországon is tombolt a heavy metal mánia. A lemez nyitódala, A jel szinte azonnal rockerhimnusszá vált. Az album két hónap alatt 65 000példányban kelt el, összességében pedig kb. 80 000 példány fogyott belőle. A következő nagylemez, az 1987-ben megjelent Pokoli színjáték még jobban teljesített. Hivatalosan 90 000 példányt adtak el belőle, habár egyes vélemények szerint az eladási számok meghaladhatták a százezres példányszámot is (az aranylemez akkori határértékét), de az állami kultúrpolitikának ez már túl sok volt.


13) Pokolgép – A világot már nem váltom meg (Adj új erőt)

14) Pokolgép – Hozzád szólok (Vedd el ami jár)

15) Pokolgép – Vedd el ami jár (Vedd el ami jár)


A hármas Pokolgép album, az Éjszakai bevetés (1989) tovább erősítette a zenekar presztízsét. A dalszövegek többségét ezen a lemezen már nem Nagy Feró, hanem a csapat szervezőjeként is működő Józsa Béla, valamint a lírai sikerdal Itt és most szövegét jegyző Horváth Attila írták. A nyári országos turné lezárásaként az Olimpiai Csarnokban a lemezbemutató koncerten négyezren voltak kíváncsiak a Pokolgépre. A karácsonyi bulin a Körcsarnokban pedig akkora telt házat csináltak, hogy több százan kiszorultak a teremből.


16) Pokolgép – Mindhalálig RockNRoll (Best of régi gép)

17) Pokolgép – Éjféli harang (Best of régi gép)

18) Pokolgép – Pokoli színjáték (Best of régi gép)


A következő év elején rögtön nekiláttak a negyedik nagylemez, a Metál az ész felvételeinek. Ez volt az első Pokolgép album, amely CD formában is megjelent (négy bónusz dallal). Az országos turnét 1990. június 9-én a Körcsarnokban rendezett budapesti lemezbemutatóval zárták, amelynek felvétele nem sokkal később egy koncertalbum formájában jelent meg. A Pokolgép első koncertlemezére felkerülő dalokat a rajongók szavazták meg. A háttérben azonban komoly feszültségek voltak a zenekari tagok között, ami végül oda vezetett, hogy a frontember Kalapács József és Nagyfi László gitáros elhagyták a zenekart.


19) Pokolgép – Pokolgép (Az utolsó merénylet)

20) Pokolgép – Győzd le a gonoszt (Az utolsó merénylet)

21) Pokolgép – Cirkusz és rács (Az utolsó merénylet)


A Pokolgép viszonylag hamar rátalált az új emberekre. Az énekes a Led Zeppelin emlékzenekarból érkezett Rudán Joe lett, míg a gitáros Kun Péter. Az év végi Pokolgép Metal Karácsony rendezvényen már ebben az új felállásban játszottak. Kun hat hónappal később átigazolt az Eddába, a Pokolgép pedig négyesben látott neki a következő nagylemez felvételeinek.

1991 szeptemberében jelent meg az ötödik Pokolgép stúdióalbum Adj új erőt! címmel.

Az élő fellépéseken korábban is kisegítő másodgitáros Jung Norbert a hagyományos év végi karácsonyi Pokolgép koncerten már teljes jogú tagként állt a zenekarral a színpadon. 1992 is az immár szokásos menetrend szerint zajlott. Őszre elkészült az új stúdióalbum (Vedd el, ami jár!), következett az országos turné, majd ismét a karácsonyi parti a rajongókkal. Ezután hosszú ideig csönd vette körül a Pokolgépet, a tagok a privát életben próbáltak érvényesülni, majd 1994 végére csendben feloszlott a Pokolgép.


22) Pokolgép – A háború gyermeke (Az utolsó merénylet)

23) Pokolgép – Hős lettél (A gép)

24) Pokolgép – Ősi lázban (Csakazértis)


A következő évben Gép néven már gyakorlatilag Kukovecz Gábor szólóalbuma jelent meg Rudán Joe énekével. A Pokolgép történetének lezárására előbb Best of Régi Gép címmel egy válogatásalbum jelent meg, majd 1995-ben a klasszikus felállású Pokolgép adott búcsúkoncertet, melynek vendége volt Paksi Endre és Rudán Joe is. A koncert felvételét Utolsó merénylet címmel adták ki még abban az évben.


25) Pokolgép – Szökevény (Csakazértis)

26) Pokolgép – Tedd a kezed (Te sem vagy más)

27) Pokolgép – Alku, remény (Te sem vagy más)


Az 1999-i Metal Fesztiválon Kukovecz Gábor és Rudán Joe körül újjászerveződött Pokolgép is fellépett. Az új ritmusszekciót Pintér Csaba basszusgitáros és Szilágyi Ede dobos alkották. A fesztivált ősszel önálló turné követte. A novemberi budapesti nagy koncerten Láris László gitárossal kiegészülve álltak színpadra.

2000 tavaszán jelent meg a Pokolgép új stúdióalbuma, a Csakazértis. Az országszerte sikeres fellépéseket az év végi PeCsa koncerttel koronázták meg, amely a következő évben hanghordozón is megjelent. Érdekesség, hogy szinte a Pokolgép visszatérő lemezével egyidőben jött ki a korábbi énekes, Kalapács József neve alatt Az első merénylet című album, amely a Pokolgép korai kiadatlan dalainak friss felvételét rejti.


28) Pokolgép – Állítsátok meg a hintát (Te sem vagy más)

29) Pokolgép – Bon Scott emlékére (Momentum)

30) Pokolgép – Nincs könyörület (Momentum)


2001 tavaszán látott napvilágot a Csakazértis album angol nyelvű változata Ancient Fever címmel. Ősszel azonban már az új nagylemez felvételein dolgozott a zenekar. A Te sem vagy más 2002-ben jelent meg. A zenekar 20 éves születésnapja alkalmából jelent meg 2002 novemberében a Momentum című válogatásalbum, a Pokolgép lírai dalainak gyűjteménye. A folyamatos és intenzív turnézás közepette, szintén még a jubileum részeként, 2003-ban egyetlen koncertre újra összeállt a '80-as évekbeli klasszikus Pokolgép.


31) Pokolgép – Hol van a szó (Momentum)

32) Pokolgép – Kánaán (A túlélő)

33) Pokolgép – A túlélő (A túlélő)


A következő album dalait a koncertek közti pihenőidőkben rakták össze. Az A túlélő 2004-ben jelent meg. Újabb turnék következtek országhatáron belül és kívül. 2006 nyarán Szilágyi Ede dobos távozott, és helyére Czébely Csaba érkezett. A decemberben megjelenő, régi Pokolgép-slágerek akusztikus átiratait rejtő Oblatio albumot már vele készítették el. A lemez sikerén felbuzdulva ettől kezdve többször adtak akusztikus koncerteket a lemez dalaiból. A Pokolgép legutóbbi stúdióalbuma egy évvel később, 2007 decemberében jelent meg Pokoli mesék címmel. A 2008-as évet végig koncertezéssel töltötte a zenekar, jelenleg pedig a következő Pokolgép nagylemezre készülnek.


34) Pokolgép – Még ártatlanul (A túlélő)

35) Pokolgép – Még egyszer (Oblatio)

36) Pokolgép – Így szép az élet (Oblatio)


Koncertek:

2009. december 5. - Érsekújvár (SK)

2009. december 11. - Pécs

2009. december 19. - Győr (Ady Endre Művelődési Ház)

2009. december 30. - Budapest

2010. december 23. - Székesfehérvár


37) Pokolgép – A poklon is túl (Pokoli mesék)

38) Pokolgép – Halálos ítélet (Pokoli mesék)

39) Pokolgép – Az elesettekért (Pokoli mesék)


A bejegyzés trackback címe:

https://esszencia.blog.hu/api/trackback/id/tr211566089

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása